
En teenagedreng er blevet sendt på hospitalet efter at været blevet overfaldet med et baseballbat af en 27-årig mand
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi skred onsdag klokken 10.12 til anholdelse af en 27-årig mand på hans bopæl i Korsør.
Han blev anholdt, da han dagen inden – ifølge sigtelsen – om eftermiddagen havde overfaldet en blot 15-årig dreng på Baggesenskolen i Korsør.
Den 27-årige havde her opsøgt den 15-årige dreng i et cykelskur, hvor han slog ham flere gange i ansigtet med en knytnæve og slog ham i ryggen med et baseballbat.
SE OGSÅ: TEENAGER DRUKNET: VENNERNE SLOG ALARM
Ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi skete overfaldet på baggrund af en tidligere uoverensstemmelse.
Efter overfaldet blev den 15-årige dreng undersøgt på hospitalet. Han havde ikke alvorlige skader.
Efterfølgende er den 15-årige dreng blevet afhørt af politiet, hvilket resulterede i, at den 27-årige mand kunne anholdes.
Det overvejes i øjeblikket, om han skal fremstilles i et grundlovsforhør ved Retten i Næstved.