Endnu et færdselsuheld har torsdag formiddag ramt de danske motorveje. Det har resulteret i endnu en nedlukning.
Sneen skaber kaos på vejen over hele landet.
Det må være konstateringen, efter endnu et færdselsuheld, der kort før klokken 11.00 er sket på Holstebromotorvejen i retning mod Herning.
SE OGSÅ: 19-ÅRIG MAND BOMBET MED HÅNDGRANAT
Midt- og Vestjyllands Politi er sammen med øvrigt redningsmandskab ankommet til uheldsstedet, der ligger mellem <17> Tjørring og <15> Herning N.
Her har redningsmandskabet i forbindelse med oprydningsarbejdet og redningen af personer i de involverede køretøjer lukket for motorvejstrafikken.
Det skaber ifølge Vejdirektoratet en mindre kø, som man kan undgå ved at køre fra på frakørsel <17> Tjørring.
Presse-fotos.dk er ikke bekendt med eventuel personskade under uheldet, men flere ambulancer og en lægebil er på stedet.
OPDATERING:
Midt- og Vestjyllands Politi oplyser til TV Midtvest, at en 61-årig kvinde fra Lemvig er blevet hentet i en lægehelikopter.
“Hun er ved bevidsthed, og det er ikke kritisk,” vagtchef Simon Skelkjær.
Motorvejen er igen farbar.Der var tale om en soloulykke.
