
Politi opfordrer bilister på spærret motorvej til ikke at forlade deres biler og gå rundt mellem vognbaner efter en alvorlig ulykke
Søndag eftermiddag er Fynske Motorvej helt spærret i østgående retning mellem Blommenslyst og Odense.
Det skyldes en færdselsulykke, skriver Fyns Politi på det sociale medie Twitter.
‘Vi skal indtrængende bede bilister om at blive i deres biler og ikke rende rundt mellem vognbanerne!’ lyder det fra politiet.
Vagtchefen oplyser til Ritzaus Bureau, at man for nuværende ikke kan oplyse yderligere om omstændighederne ved uheldet.
Vidner fortæller dog til Presse-fotos.dk, at der angiveligt er tale om en lastbil og fem personbiler. Det er dog ikke bekræftet af politiet.
SE OGSÅ: 21-ÅRIG STUKKET NED VED SUPERMARKED
Fyns Politi ved ikke, hvor længe redningsmandskab og politi skal arbejde på stedet endnu.
‘Formentlig land og pt. ukendt tidshorisont,’ lyder det dog.
Trafikken ledes af ved afkørsel <53>.
Presse-fotos.dk er i skrivende stund ikke bekendt med niveauet af personskade, men Fyns Politi meddeler, at det er et alvorligt uheld.
Presse-fotos.dk følger sagen …






