Politisk tiltag rammer fodboldklubber skævt: Minister søger løsninger

Flere stadioner ligger for tæt på skoler til at opfylde 200-meterreglen i regeringens Spilpakke 1, men skatteministeren vil ikke have, at klubbernes placering skal stille dem ringere.

Da regeringen den 24. oktober 2025 fremlagde Spilpakke 1, var det mest iøjnefaldende tiltag et fløjt-til-fløjt-forbud mod spilreklamer under sportsbegivenheder. Det betyder, at spiludbydere ikke må reklamere fra 10 minutter før første fløjt til 10 minutter efter sidste fløjt.

Et andet centralt tiltag var et forbud mod spilreklamer inden for 200 meter af skoler og ungdomsuddannelser – en regel, der rammer nogle klubber hårdere end andre.

Det er klubberne Brøndby OB, AGF og SønderjyskE, som ser ud til at blive hårdest ramt af tiltaget. De har alle stadioner, der ligger for tæt på en skole eller ungdomsuddannelse.

Nu lysner det dog for klubberne.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Foto: Skatteministeriet.

Placering må ikke afgøre muligheder

I et interview med BetXpert fortæller skatteminister Ane Halsboe-Jørgensen, at hun vil undgå, at enkelte klubber stilles ringere alene på grund af deres geografiske placering.

”Jeg har selvfølgelig et øje på, at vi ikke stiller klubberne og hallerne meget forskelligt, fordi de tilfældigvis er ved siden af en uddannelsesinstitution eller ej,” siger Ane Halsboe-Jørgensen og fortsætter: ”Så det er noget af det, vi prøver at finde nogle løsninger på, men det har jeg selvfølgelig et blik for.”

Hun fortæller samtidig, at mange ikke-Brøndbyfans forsøger at påvirke hende til ikke at lave en undtagelse.

“Jeg bliver lobbyet ufatteligt meget af folk, der ikke holder med Brøndby, men hvis vi skal gøre noget, så skal vi gøre det så ens som muligt for folk derude.”

Efter mange års venten kan anlægsarbejdet på to motorvejsstrækninger gå i gang.