Politiet og brandvæsenet haster ud til sommerhusområde

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Flere brandbiler og politiet er rykket ud til et sommerhusområde efter at være blevet alarmeret af Verisure

Lørdag klokken 14.06 har Midt- og Vestsjlællands Politi sammen med brandvæsenet modtaget en melding om brand i et sommerhusområde.

Ifølge den indledende anmeldelse er det en Verisure-alarm, der har obeserveret kraftig røgudvikling i sommerhuset.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her arbejder brandvæsenet ved huset

Udrykningen er sket til Syrenhaven i Kisserup, der ligger ved Holdbæk, hvor brandfolkene kort efter ankomst gik i gang med at inspicere sommerhuset.

Ifølge Presse-fotos.dks udsendte er der dog hurtigt kommet kontrol over situationen.

“Det indikerer alt – det er en mindre ting, og beredskabet har efter kort tid forladt adressen igen,” siger vores udsendte.

Billeder fra stedet viser, at en brandslange er trukket ind i sommerhuset.

Der har været kaos på en S-togsstrækning i forbindelse med en personpåkørsel. Billeder fra stedet viser, at ambulancereddere og en læge haster ud til skinnerne.

Annonce

Annonce