Natten til lørdag pågik der en voldsom brand i et ubeboet hus. Politiet har nu tænkt sig at undersøge omstændighederne for branden.
Vinduer, isolering og tag – det meste er væk dagen derpå, efter der natten til lørdag hærgede en voldsom brand i et rødt murstenshus.
I løbet af natten åd flammerne løs af bygningen, der ifølge politiet står ubeboet hen.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det oplyser Rasmus Poulsen, der er vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi, til TV Midtvest, om huset der er brændt på Næssundvej i Karby på Mors.
Billeder fra stedet viser, at ordensmagten har afspærret huset, så man kan undersøge omstændighederne for branden.
‘Tidspunktet taget i betragtning og i og med, at det er ubeboet, så er brandstedet ikke frigivet. Vi skal have undersøgt, hvad brandårsagen er,’ siger han til mediet.
Ifølge vagtchefen var bygningen helt overtændt, da politiet ankom til stedet i nat, efter anmeldelsen var indløbet klokken 02.48.
