Hjælp med at finde hende.
Det sker lige nu, at politiet har meldt ud og beder borgerne om hjælp til at finde hende.
For politiet kan ikke finde hende, og de har indtrykket, at hun ikke befinder sig Hedensted, hvor hun er fra.
(Artiklen fortsætter under billedet)
Det er Syd- og Sønderjyllands Politi, der efterlyser 15-årige XXX fra Hedensted.
Hun er ikke set siden klokken cirka 08.00 i morges i Hedensted.
Politiet opfordrer til at denne efterlysning gerne må deles på sociale medier i hele landet, da det er vores indtryk, at hun ikke er i Hedensted området.
Har du oplysninger så ring 1-1-4.
Opdatering onsdag:
Til Ekstra Bladet oplyser Sydøstjyllands Politi onsdag morgen, at XXX stadig ikke er fundet.
“Vi leder fortsat efter XXX og hører gerne fra personer, der måtte have set hende eller ved, hvor hun kunne være. De kan kontakte os på 1-1-4,” skriver politiet i et skriftligt svar til mediet.
OPDATERING KLOKKEN 14.43:
Sydøstjyllands Politi efterlyser nu XXX internationalt.
Det skriver politikredsen på Politi Update.
”Vi leder fortsat efter XXX , og vi vil meget gerne have offentlighedens hjælp til at finde hende, da vi er bekymrede for hende. Vi har igangsat en bred efterforskning for at finde hende, og vi har også lavet en international efterlysning i håb om, at det kan bidrage til at finde hende. Vi vil meget gerne høre fra alle borgere, der kan have set Freja, eller som ligger inde med oplysninger om, hvor hun kan opholde sig,” udtaler vicepolitiinspektør Christian Skyt fra Sydøstjyllands Politi.
Han beder konkret borgere og virksomheder i lokalområdet til at kigge videoovervågningsoptagelser fra biler og bygninger igennem.
“Hun er sidst set i den sydlige del af Hedensted by. Derfor opfordrer vi særligt borgere og virksomheder i det område til at gennemgå eventuel videoovervågning, hvor der kan være relevant materiale for vores efterforskning. Generelt beder vi også borgere i hele Hedensted-området om at tjekke skure og udhuse,” udtaler politimesteren.
Signalementet på den 15-årige er stadig:
