Person stukket ned på åben gade: “De afsøger med hunde”

Fredag eftermiddag er flere af politiets patruljer på arbejde i et afspærret område, hvor en person forinden er blevet stukket ned. Her er man også ankommet med en hundepatrulje.

“Der ligger nogle ting på fortorvet.”

Sådan lyder det fredag eftermiddag fra Presse-fotos.dk’s udsendte, der er til stede ved et afspærret område, hvori politiet arbejder.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses nogle af de fremmødte politifolk – du kan se flere billeder nederst i artiklen.

Presse-fotos.dk har uden held forsøgt at kontakte Københavns Politi for at blive klogere på deres tilstedeværelsen på Hillerødgade på Nørrebro.

KøbenhavnLIV har dog været i kontakt med Jesper Frandsen, der er vagtchef ved Københavns Politi.

‘Vi er til stede på Hillerødgade, hvor en person er blevet stukket med en ukendt genstand. Personen er kørt på hospitalet, men er uden for livsfare,’ lyder det fra vagtchefen.

Billeder fra stedet viser, at man afsøger området med hunde.

I forbindelse med efterforskningen af sagen er man dog særligt på jagt efter en bil, der har befundet sig på stedet.

‘Vidner på stedet har fortalt, at de så en sort Volkswagen Polo, der kørte forbi, da overfaldet skete. Personerne i bilen skulle eftersigende have filmet overfaldet, og vi vil rigtig gerne i kontakt med dem. Vi har ingen grund til at tro, at de har været en del af overfaldet,’ fortæller vagtchefen til mediet.

Man kan kontakte politiet på telefon 114, hvis man har oplysninger i sagen.

Presse-fotos.dk følger sagen og opdaterer, hvis ny information kommer frem.

En særdeles voldsom sag har rystet lokalbefolkningen, hvor en gravid kvinde og hendes kæreste blev overfaldet af teenagere på en parkeringsplads.