‘Person i nød’: Stor redningsaktion lige nu

Redningshelikopter og skib deltager lørdag eftermiddag i aktion ud for Klitmøller på den jyske vestkyst.

En redningsaktion er lørdag eftermiddag i gang ud for Klitmøller syd for Hanstholm på den jyske vestkyst.

En redningshelikopter fra Aalborg og et redningsskib fra Nørre Vorupør leder efter en “person i nød”, muligvis en surfer.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Det oplyser vagthavende befalingsmand ved Forsvarets Operationscenter Jesper Berthelsen.

Der blevet slået alarm klokken 16.38 af en person, der opholdt sig på stranden.

– Der er observeret noget surfudstyr på havet. Om personen er kommet i land, ved vi ikke, men vi afsøger området, siger Jesper Berthelsen.

Redningsaktionen foregår i regi af Joint Rescue and Coordination Center (JRCC), der er en enhed i Det Nationale Maritime Operationscenter.

Klitmøller er også kendt som “Cold Hawaii” på grund af gode vind- og bølgeforhold for surfere.

/ritzau/

En 62-årig mand ville sent fredag stoppe en mand i at slå sin forlovede på en vej. Det eskalerede så voldsomt, at manden på 62 år er nu i kritisk tilstand.