Opråb til partierne: “Bør indgå i regeringsgrundlag”

Partierne forhandler alt fra økonomi til udlændingepolitik i regeringsforhandlingerne. Men fokus bør også rettet et andet sted hen, lyder det nu fra organisation.

De helt store emner i regeringsforhandlingerne i denne omgang har især omhandlet økonomi, pension og klima.

Spørgsmål om danskernes drikkevand og landbruget generelt har også været på dagsordenen, når der er blevet forhandlet på enten Marienborg eller i Statsministeriet.

Men en del af samfundet bliver overset og bør have en rolle i et fremtidigt regeringsgrundlag, lyder det i et opråb fra organisationen Europabevægelsen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Ifølge organisationen spiller det danske mindretal i Sydslesvig nemlig en markant større rolle, end de for kredit for i dansk politik.

Derfor mener Europabevægelsens formand, Jens-Kristian Lütken, og Sydslesvigs Vælgerforenings gruppeformand, Christian Dirschauer, at Sydslesvig bør indgå i det nye regeringsgrundlag. Mindre tallet har nemlig både en kulturel, men også politisk og strategisk vigtig rolle.

“Vi taler om behovet for nye alliancer i en urolig verden – men vi overser det stærke fællesskab, vi allerede har lige syd for grænsen,” lyder det fra Lütken.

Det danske mindretal i Sydslesvig udgør i dag omkring 50.000 tyske statsborgere. Det er repræsenteret i både landdagen i Kiel samt i Forbundsdagen i Berlin.

Derfor mener de to formænd, at mindretallet udgør en unik bro mellem Danmark og dets naboer fra Tyskland. Det er en relation, der ifølge formændene bør prioriteres mere, end hvad der er tilfældet.

“Det danske mindretal i Sydslesvig er ikke blot historie. Det er en levende del af det danske fællesskab her og nu. Derfor mindretallet også hjemme i et regeringsgrundlag.”

“Som et klart signal om, at Danmark tager ansvar for forbindelsen til mindretallet og for de værdier om gensidig respekt og samarbejde, som har gjort den dansk-tyske mindretalsmodel til et forbillede i hele Europa,” siger Christian Dirschauer.

I den tyske koalitionsaftale er det tyske mindretal i Danmark nævnt, og det mener formændene lige såvel skal være tilfældet den modsatte vej fra dansk side.

Se også
EU-Kommissionen efter Meta: Lukker mindreårige ind