Omfattende sporsikring efter mystisk hændelse i mørket

Blå blink fra adskillige politikøretøjer lyste torsdag aften mørket op ved en større vej. På stedet var politiet blandt andet til stede med hunde, ligesom betjente iført mundbind og handsker sporsikrede en nyligt indregistreret personbil.

Torsdag aften kørte adskillige bilister forbi en større politiindsats på Roskildevej.

På begge sider af strækningen holdt flere politikøretøjer på cykelstien med blå blink. Både civile politibiler, hundepatruljer og ordinære politipatruljer var – ifølge folk i området – at se på stedet.

På en nærliggende vej, tilstødende en park, gjorde politifolk senere et fund, der igangsatte en større indsats fra politikredsen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Mange udrykningskøretøjer var torsdag aften til stede efter en hændelse. Politiet har endnu ikke kommenteret, hvad der er sket – du kan se flere billeder nederst i artiklen.

Her holdt en nyregistreret og leaset Cupra Leon på indgangen til et græsstykke.

Betjente iført handsker og mundbind kunne senere ses i færd med at sporsikre bilen.

Ifølge Presse-fotos.dk’s oplysninger er personbilen endt på græsstykket på Egelundsvej i Albertslund efter en biljagt, der i sidste ende mundede ud i beslaglæggelse af køretøjet.

Presse-fotos.dk har flere gange i løbet af fredagen forsøgt at få bekræftet hændelserne af Københavns Vestegns Politi.

Hverken telefonisk eller via mail er det dog lykkedes at komme igennem til politikredsen.

Vi følger sagen og opdaterer, hvis noget nyt kommer frem eller politiet vender tilbage på vores henvendelse.