Chief 1, Dr. Alban og det unge stortalent Mary Jean Moore står bag en ny sang skrevet til musicalen ‘WHAT IS LOVE’.
Et nyt nummer med tunge beats og masser af nostalgi er landet – ‘LEGENDER’ hedder det, og det sender os direkte tilbage til 90’ernes vilde feststemning. Bag mikrofonerne står en stærk trio: Chief 1, 90’er-legenden Dr. Alban og den unge sangerinde Mary Jean Moore.
Det fremgår af en pressemeddelelse udsendt af Have Kommunikation.
Sangen er skrevet til den kommende forestilling ‘WHAT IS LOVE – En Vi Elsker 90’erne musical’, som får premiere til efteråret på Fredericia Musicalteater.
Og her har Chief 1 altså slået sig sammen med Laurits Emanuel (kendt fra Fyr og Flamme) om at skrive nummeret, som sender lytteren direkte tilbage til lavalamper, neonfarver og tunge eurodance-beats.
I front står Mary Jean Moore og 90’er-ikonet Dr. Alban – manden bag hits som ‘It’s My Life’ og ‘Hello Africa’ – som tilsammen giver sangen både frisk energi og autentisk nostalgi.
Valget mellem berømthed eller passion
Musicalen handler om Lisa, en ung sangerinde, der får tilbudt en pladekontrakt og må vælge mellem kærligheden til musikken og jagten på succes. Rollen spilles af Mary Jean Moore, som allerede nu brillerer i ‘LEGENDER’.
Sangen er ligesom musicalen inspireret af Chief 1’s egne oplevelser fra musikbranchen, om valget mellem fame & fortune eller kærlighed og passionen for musikken.
“Jeg har selv stået midt i det kaos, hvor man som ung skal vælge mellem drømmen om stjernestøv og det, der virkelig betyder noget. LEGENDER er et tilbageblik på en tid, hvor alt virkede muligt – og hvor musikken var både flugt og frihed. Derfor gav det god mening at få Dr. Alban med på holdet, som jo er en af de helt store stemmer fra dengang, og da jeg først hørte Mary Jean til audition på musicalen, vidste jeg med det samme, at vi sammen kunne bære sangen med alt, hvad den kræver af nerve og styrke. Hun er en af de allerbedste sangerinder, jeg har arbejdet med nogensinde! Hun er 90’er-energien – bare i 2025, så det glæder jeg mig utrolig meget til at høre i radioen og på scenen til efteråret,” udtaler Chief 1 i forbindelse med sangen.
‘WHAT IS LOVE’ er den første danske musical, der dykker ned i 90’ernes musikscene. Bag projektet står blandt andre Chief 1, Riffi Haddaoui og Fredericia Musicalteater – og med ‘LEGENDER’ giver de publikum en smagsprøve på det, der venter.
LEGENDER kan høres på streamingtjenesterne nu, mens man må vente lidt længere med at se musicalen, der får premiere den 20. september 2025 på Fredericia Musicalteater.
Du kan købe billetter her.