Nu kommer gratis tandlæge til udvalgt gruppe af danskere

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Efter længere tids stilhed er der nu nyt om planerne om gratis tandlæge. Et nyt lovforslag skal sendes i høring, og ambitionen er, at omkring 500.000 danskere allerede fra næste år kan få dækket deres tandlægebehandling, hvis forslaget bliver vedtaget.

Et af de helt store emner til dette års valg var, da regeringen blev dannet, og Enhedslistens store bidrag til dette var, at der skulle indføres gratis tandlæge til danskerne.

Men siden regeringsdannelsen har der ikke været meget nyt om, hvornår det skulle foregå, eller hvordan det skulle indføres.

Men nu er der nyt i den omvendte sag. Og næste år kan hele 500.000 danskere se frem til gratis tandlæge som de første.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Pelle Dragsted under regeringsforhandlingerne – Foto: Pelle Dragsted

500.000 danskere skal nemlig næste år have gratis besøg hos tandlægen.

Det er ambitionen, siger Enhedslistens politiske ordfører, Pelle Dragsted, til Politiken.

Særlig gruppe får tandlæge først

I dag, tirsdag, bliver lovforslaget sendt i høring. Ifølge forslaget skal al tandpleje være gratis for en særlig gruppe danskere. Forslaget gælder dog ikke kosmetiske ændringer.

Se også
Lotto-millionærer efterlyses: Her er kuponerne købt

Ifølge Politiken vil den første gruppe, der får gratis tandlæge, være kontanthjælpsmodtagere, førtidspensionister, personer i ressourceforløb, modtagere af ledighedsydelse og kronikere.

“Jeg synes, det er rigtig godt, at vi starter med nogle af de mennesker, der har allermindst i vores samfund,” siger Pelle Dragsted til Politiken.

Lovforslaget skal nu først i høring og derefter stemmes igennem i Folketinget. Derefter skal forslaget med på finansloven for 2027.

I juni udtalte udenrigsminister og formand for Moderaterne Lars Løkke Rasmussen, at der ingen garanti er for, at det lykkes at komme i mål med den gratis tandpleje til alle.

“Der står i regeringsgrundlaget, at der er en ambition om, at man skal have ikke-brugerbetalt, og dermed skatteyderfinansieret, tandlæge om ti år. Det kan man ikke vide, om man når i mål med, før der er gået ti år,” sagde Løkke tilbage i juni.

Annonce
Annonce
Annonce