Kong Frederik vil besøge Grønland fra 18. til 20. februar.
Det siger han torsdag på et pressemøde under et statsbesøg i Litauen.
– Vi føler meget med det grønlandske folk, og det har berørt os meget, hvad der foregår i Grønland i de seneste uger.
(Artiklen fortsætter under billedet)

– Vi kan fornemme på medier, at det grønlandske folk har været meget bekymrede. Det optager os begge. Grønland ligger os meget på sinde, siger kongen.
Det er første gang, at kong Frederik udtaler sig om situationen i Grønland, siden opmærksomheden er blusset op på ny, efter at USA’s præsident, Donald Trump, tidligere på måneden gentog sit ønske om at overtage Grønland.
Både Natos sammenhold og forholdet mellem USA og Danmark er blevet sat på prøve af situationen, som der dog er kommet mere ro omkring, efter at præsidenten blandt andet har trukket trusler om told tilbage.
Kong Frederik understreger torsdag, at Grønlands ve og vel ligger ham meget på sinde.
– Særligt i disse uger. Moralen hos grønlænderne skal selvfølgelig holdes oppe.
Både kongen og dronningen siger, at de følger med i, hvad der sker i forhold til Grønland – inklusive den opbakning, der har været fra andre lande.
– Det optager os meget. Vi er også opmærksomme på, hvor meget støtte der har været til Grønland, det grønlandske folk og Kongeriget Danmark fra vores nære allierede. Det gør det meget betryggende, siger kongen.
– Vi taler faktisk også om det med vores børn, som spørger til det af og til, tilføjer han.
Senest kongen var i Grønland, var i april sidste år. Det besøg skete også i en periode, hvor Trump næsten dagligt ytrede sit ønske om at få kontrol med Grønland.
/ritzau/