Nationalbanken advarer: Så galt kan det gå

Den fortsatte krise i Mellemøsten kommer til at får mærkbare konsekvenser for danskerne.

Danmarks Nationalbank lægger torsdagen an med en dyster melding.

Hvis krigen i Mellemøsten fortsætter i længere tid, og olie- og gasforsyningerne begrænses, kan vi i værste tilfælde se ind i en inflation – altså prisstigninger – på 4,5 procent i år.Det

Det skriver DR.

En sådan stigning i inflationen ville være til at mærke for danskerne, når de skal ud og bruge penge.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

“I et risikoscenarie, hvor olie- og gasforsyningen fra Den Persiske Golf begrænses i de kommende år
grundet fortsat konflikt og ødelæggelser på infrastruktur, og hvor der opstår afledte økonomiske effekter, vurderer Nationalbanken, at inflationen kan nå 4,5 procent i år,” lyder det i en pressemeddelelse fra Nationalbanken.

Men det er dog vigtigt at hæfte sig ved, at dansk økonomi står grundlæggende stærkt og er godt rustet til at modstå uventede økonomiske modvinde.

I pressemeddelelsen kommer Nationalbanken også med et par opfordringer til en kommende regering i kølvandet på det netop afsluttet folketingsvalg:

“En kommende regering bør ikke skubbe yderligere til efterspørgslen, da det kan føre til øget lønstigninger og dermed øget inflation. En kommende regering bør også holde igen med at bruge for mange penge for ikke at puste til inflationen.”

Nationalbanken forudser dog i udgangspunktet en økonomisk vækst på 1,8 procent – mod de 2,0 procent, som sidste år bød på.

Beskæftigelsen vil øges med 38.000 personer, mens antallet af ledige vil vokse med 2000 personer.

Se også
3. verdenskrig nærmer sig som aldrig før: Så lang tid har Europa til at forberede sig