Naboerne ser dybt rystede ud, siger Presse-fotos.dks udsendte lørdag aften. Hun er til stede omkring en massiv aktion, hvor to personer meldes kvæstet i blodig hændelse
“En ambulance er netop kørt her fra med eskorte af politibiler. To ambulancer har været her – og jeg har set mindst en patient blive taget med,” siger Presse-fotos.dks udsendte og tilføjer:
“Naboerne er meget rystet. De havde set en fremmed bil kører ned ad grusvejen, og så opstod der meget drama. Et stort område ved vejen er nu afspærret.”
(Artiklen fortsætter under billedet)

Presse-fotos.dks udsendte er lørdag aften ved 20-tiden til stede på Kongelysvej i nordsjællandske Hornbæk, hvor en massiv politiaktion er i gang.
Nordsjællands Politi bekræfter over for Ritszaus Bureau, at politistyrker er på stedet.
Her fra lyder det, at to personer er blevet stukket ned med kniv, mens de sad i en bil.
“Vi arbejder på at udrede, hvad der er sket, men de er formentlig blevet stukket, mens de sad i en bil,” lyder det fra politiets vagthavende til mediet.
De to personer er ifølge politiet bragt på hospitalet, men deres tilstand er endnu ikke kendt. Begge ofre er mænd – den ene er 48 år.
Det er på nuværende tidspunkt ukendt, hvad motivet til forbrydelsen er.
Ingen er anholdt, men politiet samarbejder med ofrene i sagen.







