Motorvej afspærret: Bil ramt af sten

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

En alvorlig anmeldelse fik sent onsdag aften politiet til at afspærre en motorvej. På strækningen, hvor biler normalt suser forbi, gik der pludselig i stedet betjente og politihunde. Årsagen var ifølge politiet, at en bil var blevet ramt af en sten.

Klokken 22.29 onsdag aften fik politiet en anmeldelse om, at en bil var blevet ramt af en sten på en motorvejsstrækning.

Ifølge politiets vagtchef betød anmeldelsen, at man spærrede motorvejen af og afsøgte stedet med hunde.

“Vi har været ude med hunde og haft afspærret motorvejen. Vi har gjort nogle fund nede på motorvejen, som vi har sikret. Men det var mørkt, og der er ikke blevet set nogen på broen, og vi kan ikke afgøre lige nu, om det eventuelt er et stenslag,” siger vagtchef Lars Guldborg til Ekstra Bladet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Flere køretøjer med blå blink blev sendt til motorvejsstrækningen.
Se også
LIGE NU: Politiet undersøger hændelse ved Københavns Hovedbanegård
Se også
Drama på motorvejen: Lastbil bryder i brand
Se også
Dreng tager skæbnesvanger beslutning, der frarøver mand livet på et splitsekund

Videre forklarer vagtchefen til mediet, at man har indsamlet genstande, der skal tages DNA-prøver på.

Samtidig kan politiet dog lykkeligvis fortælle, at hændelsen på Amagermotorvejen ikke resulterede i personskade.

Køretøjet, der blev ramt endte med materielle skader i form af skader på nummerpladen og kofangeren.

Det ligger dog for nuværende ikke helt fast, at der er tale om et egentligt stenkast, eller om stenen kan være sprunget op fra vejen, være faldet af en bil eller faldet ned fra vejen, der løber hen over motorvejen.

Der befandt sig to personer i bilen, der blev ramt.

Motorvejen var igen åbnet senere på aftenen.

Annonce
BreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreaking
Annonce
Annonce