Der er under et kontrolbesøg fundet mere end 120 tilfælde af indtørret rottelort i en Netto-forretning. Derfor har dagligvarebutikken nu modtaget en stor bøde af Fødevarestyrelsen
‘I lagerlokale bag butikken, hvor der opbevares fødevarer samt håndteres og opbevares returpant, ses der massive ansamlinger af sorte indtørrede ekskrementer fra skadedyr, på og ved siden af beholder med returpant, som er tilkoblet maskinen til returpant under kontrolbesøget,’ skriver Fødevarestyrelsen i rapporten efter kontrolbesøget og tilføjer:
‘På beholderen ses der store mængder ekskrementer på kanterne på alle fire sider, og på gulvet ved siden af beholderen, ligger der store mængder ekskrementer, og sammen med rester af emballage fra fødevarer samt blade, støv og mørke indtørrede belægninge.’
(Artiklen fortsætter under billedet)

På den pågældende Netto-butiks smiley-rapport fremgår nu en sur smiley. En meget sur en af slagsen.
Det sker, efter Fødevarestyrelsen har været på kontrolbesøg og fundet over 120 tilfælde af indtørret rottelort rundt omkring i Netto-butikken, der ligger på adressen Rosenhøj 4 i Aarhus-bydelen Viby J.
Udover alt rottelorten er der også under kontrolbesøget fundet store mængder små, mørke hår omkring lorten.
Alt den indtørrede lort har ifølge Fødevarestyrelsen stået i nærheden af blandt andet mel, sodavand og smoothies.
Som følge af den dårlige rengøring har Netto-butikken modtaget en bøde på 10.000 kroner.
“Det handler om manglende rengøring. Og der har man så gjort sig de her fund. Og det er jo selvfølgelig enormt utilfredsstillende, at vores rengøring ikke har været i orden. Vi har derfor indskærpet procedurer for alle i butikken. Og understreget, hvor vigtigt det er, at det ikke gentager sig,” siger pressekonsulent Christoffer Green fra Salling Group, der ejer Netto, til Ekstra Bladet efter det yderst dårlige besøg fra Fødebarestyrelsen.