Mistænkt for  islamistisk terrorangreb i Berlin: Løsladt

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Lørdag aften sendte det chokbølger igennem europa, da en varevogn kørte ind i en stor gruppe mennesker.

Angrebet slog en kvinde ihjel, og sårede 29 andre.

Lige siden har politiet været igang med efterforskningen af angrebets gerningsmænd.

Men nu er der nyt i sagen.

Se også
Mette Frederiksen efter blodigt Berlin-angreb: “Vi giver ikke op”

For mandag morgen har tysk politi løsladt en mistænkt som blev anholdt i forbindelse med påkørsel ved en pride-fejring i Berlin.

Det oplyser den tyske forbundsanklagemyndighed til nyhedsbureauet Reuters mandag.

“Vi fortsætter den brede efterforskning”, lyder det.

Ifølge nyhedsbureauet dpa er manden blevet løsladt, fordi den indledende efterforskning ikke underbygger mistanken om, at han var involveret.

Se også
Politiker reagerer på islamistisk angreb: “Derfor er den vigtig”

Søndag aften blev det oplyst, at en formodet 21-årig gerningsmand var blevet skudt af politiet.

Han var kendt af politiet og havde gjort flere forsøg på at rejse udenlands for at slutte sig til bevægelsen Islamisk Stat (IS).

Se også
Pride Bornholm får vokseværk – nu bliver der fejret hele ugen

Flere medier rapporterede i weekenden om anholdelsen af endnu en person, skriver dpa. Men vedkommende er altså løsladt igen.

Tysklands indenrigsminister, Alexander Dobrindt, har sagt, at den slags angreb typisk udføres af en enkelt gerningsmand, skriver dpa.

Annonce
Annonce
Annonce