Det hænger ikke sammen med foreningens værdier at have kønsopdelte spejderhold mener folketingspolitikeren
Religiøst betinget kønsopdeling hører ikke hjemme i danske spejderbevægelser.
Sådan lyder det fra Socialdemokratiets udlændinge- og integrationsordfører Thomas Skriver Jensen, da han hører, at alle aktiviteter er kønsopdelte i en særlig gruppe med muslimer under KFUM-Spejderne.
Det krav kalder socialdemokraten for “underligt” og “fuldstændig vanvittigt”.
“Problemet er, at kønsopdelingen bunder i noget religiøst, som siger, at piger og drenge ikke må være sammen til spejder. At kønsopdele er et udtryk for et dårligt menneskesyn og det strider imod danske værdier,” siger han til Kristeligt Dagblad.
Her er der nemlig et krav om, at alle spejderaktiviteter er kønsopdelte. Og da det ikke har være muligt at finde nogen kvindelig leder, er det i dag kun muligt for drenge og mænd at blive en del af det muslimske spejderkorps.
Thomas Skriver Jensen mener, at det er “uklogt”, at KFUM-Spejderne har givet tilladelse til kravet om kønsopdeling hos de muslimske spejdere.
“Jeg bryder mig ikke om det, og det er også problematisk, at spejderlederen ikke må være af det modsatte køn. Du kan jo godt se et drengefodboldhold, der har en kvindelig træner, og det er, fordi det ikke bunder i noget religiøst”, siger han og fortsætter:
“Jeg vil opfordre det muslimske spejderkorps til at modernisere sig, så drenge og piger sammen kan gå til spejder i fremtiden”, skriver han i en e-mail til Kristeligt Dagblad.
Målsætningen i KFUM-Spejderne er, at flest mulige børn og unge bliver spejdere og dermed en del af foreningslivet, og det betyder, at KFUM-Spejderne accepterer, at lokale spejdergrupper selv bestemmer, hvordan de organiserer sig inden for de rammer, der er i KFUM-Spejderne.
“Vores grundholdning er som udgangspunkt, at vi er blandede spejdergrupper. Vi tror på, at det er godt for børnene, at de bliver præsenteret for forskellige typer mennesker, og vi arbejder for, at der er flest mulige børn, der får mulighed for at være spejdere. Det at have rene pige- eller drengehold er kendt mange andre steder i spejderbevægelsen og i resten af foreningslivet”, siger Kirstine Svansø Iversen, der er næstforperson i KFUM-Spejdernes hovedbestyrelse til Kristelig Dagblad.