‘Mindst fire biler er kørt sammen’: Motorvej helt lukket

Snefygningen kom pludseligt søndag aften og på få øjeblikke udviklede situationen sig dramatisk på en større hovedfærdselsåre.

Ifølge Presse-fotos.dks fotograf på stedet er 4-5 biler kørt sammen i det voldsomme vejr.

Vidner på stedet fortæller, at sigtbarheden forsvandt næsten øjeblikkeligt, da sneen drev hen over kørebanen.

Flere ambulancer er fremme på stedet, hvor redningsmandskab arbejder mellem de forulykkede køretøjer.

Politiet har samtidig iværksat afspærring og leder al trafik væk fra strækningen.

Det vrimler med udrykning på stedet, lyder det.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Ubehagelige scener udspiller sig

I en myndighedsmeddelelse skriver Syd- og Sønderjyllands Politi:

‘Vi er i øjeblikket til stede på Sønderborgmotorvejen nord for Kværs, hvor der er sket flere uheld. Der er glat og en del snefygning på stedet. Kør efter forholdene og vis hensyn overfor redningspersonalet’

Uheldene er helt konkret sket på Rute 8 fra Tønder mod Sønderborg mellem afkørsel 15 Søgård og afkørsel 14 Gråsten.

Alt trafik bliver i øjeblikket ledt af ved afkørsel 15 Søgård Ø, mens arbejdet står på.

Det er endnu uklart, om der er sket personskade i forbindelse med sammenstødene. Politiet opfordrer bilister til at køre efter forholdene og udvise ekstra forsigtighed i området.

OPDATERING:

‘Sønderborg Motorvejen er spærret i retning mod Sønderborg mellem afkørsel 15 Søgaard og afkørsel 14,’ skriver politiet i en opdatering.

Se også
LIGE NU: Stor eksplosion centralt i byen

Korte videoer