Mandskab i kemikaliedragter rekvireret efter melding

Politi og brandvæsen er onsdag formiddag til stede, efter man har fået en melding om brand i udsivende gas. Til Presse-fotos.dk bekræfter politiet tilstedeværelsen.

‘Brand i udsivende gas’

Sådan lød den melding, der onsdag formiddag klokken 10.45 indgik ved både politiet og brandvæsnet.

Mandskab blev derfor sendt mod stedet og i skrivende stund, kort inden klokken 12, befinder både politi og brandvæsen sig fortsat derude.

Billeder fra stedet viser, at dele af det tilkaldte mandskab er iført gule, gastætte kemikaliedragter, der skal beskytte dem under indsatsen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Adskillige brand- og politifolk befinder sig på stedet. Dele af mandskabet er hoppet i gastætte dragter.

Mathias Møller, der er vagtchef ved Sydøstjyllands Politi, bekræfter til Presse-fotos.dk, at der er sivende gas på stedet.

“Der har været en smule sivning fra en gastank derude, men det er ikke noget folk i nærområdet skal frygte,” siger vagtchefen om hændelsen på C F Tietgens Vej i den sydjyske på Taulov, der ligger sydvest for Fredericia.

Det vides på nuværende tidspunkt ikke, hvordan sivningen er startet forklarer Mathias Møller og afviser, at der har været brand.

“Der har ikke været tale om brand, det er rent teknisk bare titlen på meldingen,” siger han.

Politiet og brandvæsnet er fortsat til stede og arbejder på at få lukket gassen helt.

Udsivningen har ikke medført personskade.

Korte videoer