Natten til lørdag har en 40-årig mand fuldstændigt umotiveret smadret en tankstation med en gummiged.
En 40-årig mand kunne meget vel vågne lørdag morgen med en særdeles hård omgang tømmermænd.
Han var i hvert fald en central del af et stort drama, som udspillede sig natten til lørdag, da han decideret torpederede en Q8-tankstation ved Radisson på Ørestads Boulevard.
Det var klokken 04.05 natten til lørdag, at politiet modtog en anmeldelse.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Her lød det, at en mand havde torpederet indkørselspartiet til Q8-tankstationen i en gummiged.
En gummiged er et ord, som bliver brugt omkring en større maskine, som mere fagtekniske kaldes en hjullæsser.
Politiet ankom til stationen kort efter, at de blev alarmeret om den noget vilde adfærd fra den 40-årige mand.
Det var tankstationens passer, som tog kontakt til politiet.
“Vi kommer derud og får bragt det her køretøj til standsning. Indkørselspartiet er blevet påkørt, men der er ikke løbet noget benzin ud eller noget, og generelt er ingen kommet til skade, understreger vagtchefen ved Københavns Politi”, Michael Andersen, til Ekstra Bladet.
Vagtchefen oplyser til Ekstra Bladet, at politiet uden problemer fik manden til at standse, og at der ikke var nogen problemer, da de efterfølgende anholdt ham.
Den 40-årige mand er nu blevet sigtet for brugstyveri af gummigeden.
Der var ingen personer, der kom til skade under den voldsomme hændelse.