Vinteren er over os, og det øger risikoen for frostskader på boliger.
Vinterkulden øger risikoen for frostskader på både helårsboliger og sommerhuse, og det kan blive en dyr fornøjelse, hvis man ikke tager sine forholdsregler.
Det advarer forsikringsselskabet Alm. Brand om i en pressemeddelelse.
Ifølge skadedirektør Lis Katz Krefeld er frostsprængte vandrør blandt de mest almindelige skader i vintermånederne.
‘Hvert år ser vi rigtig mange skader, når frosten kommer. Hvis man ikke forbereder sig i tide, kan det føre til store og dyre skader,’ siger hun.
Særligt sommerhuse er udsatte, da de ofte står uopvarmede i længere perioder. Men også helårshuse kan tage skade, hvis temperaturen bliver for lav.
Hvis et vandrør fryser og springer, kan vandet løbe i lang tid, før skaden opdages. Det kan i værste fald føre til omkostninger på flere hundredetusinde kroner eller totalskader på boligen, lyder det fra Lis Katz Krefeld.
For at undgå skader anbefaler Alm. Brand blandt andet, at alle rum holdes opvarmede til mindst 14 grader, især hvor der er vandrør.
Derudover bør udendørshaner tømmes og lukkes for vand, og cirkulationspumpen skal holdes tændt hele vinteren.
I ubeboede sommerhuse anbefales det at lukke for hovedhanen og tømme rørene for vand.
Kæmpe drama: Kongens nytårstale afbrudt
