Lukas Graham deler glædelig nyhed: Nu sker det endelig efter otte år

Kort inden udgivelsen af Lukas Grahams nye album deler den internationale succes en nyhed, som fans har ventet på i otte år.

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

På fredag udgiver Lukas Graham deres femte studiealbum ‘Good Times’.

Albummet kommer midt i en travl tid for det danske succesband, der gennem sommeren har stået på flere danske festivalscener og samtidig var årets helt store hovednavn på Grøn.

Den 15. august påbegynder de en tid i Nordamerika, hvor de skal agere support for verdensstjernen Ed Sheeran.

Men allerede nu ser Lukas Graham længere ud i fremtiden, hvor fans kan se frem til en oplevelse, de har ventet på i otte år.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Lukas Graham på Ringsted Festival 2026. Arkivfoto.

‘Jeg glæder mig til vi ses’

I en pressemeddelelse fra All Things Live deler Lukas Graham en glædelig nyhed.

For første gang siden begyndelsen af 2019 vil bandet nemlig spille to danske arenashows.

”8 år. Så lang tid er der gået, når vi til januar endelig skal spille arenashows i Danmark igen. Jeg glæder mig til at dele fællessangen med jer alle sammen, og jeg lover, at vi kommer med et helt særligt show med alle de sange, I kender, nogle helt nye toner, musikalske gæster og venner samt en scenografisk fortælling, der vil få os til både at danse og græde. Jeg glæder mig til vi ses,” siger Lukas Forchhammer, der som bandets tydelige frontmand og eneste faste indslag på alle numre er blevet synonym med navnet Lukas Graham – i sådan en grad, at Lukas Graham i pressemeddelelsen omtales i ental.

Uanset om Lukas Graham er solist eller band, kan fans dog glæde sig over, at Forchhammer og livebandet i starten af 2027 vil træde ind på scenen i landets to største indendørsscener.

Den 23. januar får københavnske Royal Arena besøg, mens turen går til Jyske Bank Boxen i Herning en uge senere.

Her kan publikum se frem til verdensomspændende hits som ‘7 Years’, ‘Mama Said’ og ‘Love Someone’, tidlige favoritter som ‘Ordinary Things’ og ‘Drunk in the Morning’ samt numre fra den nye plade.

Billetsalget starter den 17. august klokken 10.00.

Annonce
Annonce
Annonce