Presse-fotos.dk overvåger trafikken hele dagen, så du nemt kan holde dig opdateret. Denne side opdateres derfor løbende i takt med trafikmeldingerne dagen igennem. Følg med her:
08.00: Store vandmængder fylder motorveje
På E20 fra Kolding V mod Vejen mellem Harte og <65> Lunderskov Ø ligger meget vand på vejen.
‘Pas på, højre spor,’ skriver Vejdirektoratet.
Ikke langt derfra advarer Syd- og Sønderjyllands Politi på X:
‘Vi har i nat modtaget flere meldinger om meget vand på veje i Esbjerg. Aktuelt er Stormgade oversvømmet mellem Spangsbjerg Kirkevej og Strandby Kirkevej. Det samme er Kjersing Ringvej ved Bilka. Der er mere vand på vej, så forvent længere transporttid’

08.49: Uheld: ‘Vejen er spærret’
På E45 mellem <46> Aarhus Nord og <47> Tilst er der onsdag morgen sket et færdselsuheld.
Af Vejdirektoratets trafikkort fremgår det, at vejen er spærret som følge af hændelsen.
Videre oplyses det, at både politi og vejhjælp er på vej til stedet.
09.54: Havareret bil på motorvejen: ‘Kan passeres med forsigtighed’
Onsdag formiddag holder en bil havareret på E45 Sønderjyske Motorvej mod Kolding, tilkørsel Haderslev N.
Det fremgår af Vejdirektoratets trafikkort.
Her oplyses det videre, at man kan passere området med forsigtigheden.
Vejhjælp er på stedet.
13.23: ‘Nedsæt hastigheden’: Vand på vejen
Vejdirektoratet kommer onsdag eftermiddag til en opfordring på deres trafikkort til bilister på E45.
Det drejer sig helt konkret om trafikanter, der bevæger sig fra Horsens mod Aarhus mellem <55> Horsens N og <54> Ejer Bavnehøj og fra Aarhus mod Horsens mellem <54> Ejer Bavnehøj og <55> Horsens N.
Direktoratet beskriver, at der ligger vand på vejen, hvorfor man skal sætte hastigheden ned.
14.04: Uheld på Rute 12
Onsdag eftermiddag er der sket et uheld på Rute 12 fra Herning mod Viborg mellem Sunds og Ilskov.
Her står det også beskrevet, at man forventer at arbejdet på stedet vil være overstået omkring klokken 14.20.
15.10: Spor spærret efter uheld: ‘Politi er på stedet’
Onsdag eftermiddag er venstre spor spærret på E45 fra Horsens mod Aarhus mellem <49> Aarhus S og Aarhus Vest.
Af Vejdirektoratets trafikkort fremgår det, at der er sket et uheld på strækningen, hvorfor der kun er et farbart spor.
Direktoratet beskriver, at bilister kan passere med forsigtighed.
‘Politi er på stedet,’ lyder det videre om situationen. Man forventer at arbejdet er overstået i løbet af eftermiddagen.
Opdateres løbende…