Han har været med til at sætte standarden for dansk rock siden 60’erne.
Men nu skulle det være slut med musikken for den danske musiker.
I et opslag på Facebook skriver den danske musiklegende, at han stopper karrieren.
Det skriver Niels Skousen i et opslag på Facebook.
‘Kære venner. Tak for al jeres støtte og interesse. Jeg går mod de 82. Helbredet er jo ikke noget, man kan forhandle med,’ indleder han sit opslag.
Derefter fortæller han sine følgere, at han glæder sig til at spille sine fire koncerter til efteråret, men herefter skulle det være slut.
‘Jeg håber dog, at det er muligt at arrangere nogle afskedskoncerter i foråret 26,’ tilføjer han.
Tilbage i 60’erne var han en af pionererne indenfor den danske rockscene.
Det gjorde han blandt andet med albummet ‘Herfra hvor vi står’. Albummet udkom i 1971 og var en del af duoen ‘Skousen og Ingemann’.
Det er ofte blevet beskrevet som en milepæl inden for dansk rockmusik.
Siden har han gennem årene udgivet flere stærkt anmelderroste album som ‘Daddy longleg’ og ‘Dobbeltsyn’.
Senest var han aktuel i 2022 med albummet ‘Blæsten og regnen’.
Niels Skousen har dog også andre talenter end musikken. Han har tidligere gjort sig som skuespiller i flere produktioner.
I 1990’erne havde han blandt andet en af hovedrollerne i DR-serien ‘Landsbyen’, ligesom han har medvirket i film som ‘Oldboys’, ‘Far til fire’ og ‘Kærestesorger’.
Du skal ikke længere betale: Stor dansk kommune får nu gratis busser