I 2004 trak Nikolaj Arcels politiske thriller ‘Kongekabale’ mere end en halv million danskere i biografen – ifølge tal fra Det Danske Filminstitut.
Filmen, der var baseret på Niels Krause-Kjærs roman af samme titel, hev senere intet mindre end otte Robert-priser og to Bodil-statuetter hjem.
For to år siden udkom den Robert-nominerede og stærkt sælgende opfølger ‘Mørkeland’. Og samtidig kom det frem, at ‘Kongekabale’-serien ville blive til en trilogi med ‘Fandens forår’.
Nu kan SF Studios langt om længe påbegynde optagelserne og annoncere filmens hovedcast.
Det gør filmselskabet ifølge Kino.dk i en pressemeddelelse.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Et møde mellem generationer
Da Christiansborg-journalisten Ulrik Torp vendte tilbage i ‘Mørkeland’, var det ligesom i ‘Kongekabale’ med Anders W. Berthelsen i den bærende rolle.
Dette er også tilfældet i ‘Fandens forår’, hvor Torp igen hives ind i den politiske journalistiks verden.
Efter et mystisk dødsfald tæt på ham begynder han at grave i en sag sammen med praktikanten Emma. De bliver sammen ført fra København til Oslo i et forsøg på at komme til bunds i et internationalt politisk magtspil, der også går sin gang på Christiansborg.
I rollen som Emma møder vi igen Mathilde Arcel Fock – der netop har vundet prisen som den bedste kvindelige skuespiller på filmfestivalen i Venedig.
Ifølge Kino.dk lyder det i pressemeddelelsen, at generationskløften mellem Torp og praktikanten udgør en markant del af filmens plot.
Det lyder videre, at filmen vil sætte fokus på aktuelle temaer som misinformation og polarisering i det politiske og journalistiske landskab.
Tilbage efter to årtier
Blandt karaktererne i ‘Fandens forår’ er politikeren Erik Dreier Jensen, der også spillede en betydelig rolle i ‘Kongekabale’.
Det betyder dermed, at Søren Pilmark gør comeback i Niels Krause-Kjærs filmunivers efter mere end to årtier.
Den 71-årige legende vandt i 2005 både en Robert og en Bodil – og for den sags skyld også en Zulu Award – for sin rolle i ‘Kongekabale’.
Når optagelserne til ‘Fandens forår’ skydes i gang torsdag den 22. oktober, bliver det dog en anden instruktør, der skal guide Pilmark og resten af castet.
Det er nemlig igen Mikkel Serup, der overtog tjansen fra Nikolaj Arcel på ‘Mørkeland’, der sidder i instruktørstolen.
Han får udover de tre nævnte stjerner også fornøjelsen af at arbejde sammen med Patrick A. Hansen, Nicolas Bro, Simon Kongsted, Mathilde Eusebius og Charlotte Munck, der alle går igen fra den seneste film i serien.
Arcel er fortsat involveret i ‘Kongekabale’-universet, da han har skrevet manuskriptet til den kommende film.
‘Fandens forår’ forventes ifølge Kino.dk at få dansk biografpremiere i sensommeren 2027.
Vidste du at, Presse-fotos.dk findes som app? Hent den gratis her: Presse-fotos.dk App – App Store
