Genåbningen af ambassaden skal styrke samarbejdet om hjemsendelser og give bedre mulighed for at påvirke udviklingen i Syrien, fortæller udenrigsministeren.
Fredag præsenterede regeringen en ny udvisningsreform. Det skete på et pressemøde.
Det var en reform, alle tre regeringspartier ville associeres med. Derfor fik udlændinge- og integrationsminister Rasmus Stoklund fornemt besøg, da reformen skulle præsenteres.
Alle tre partiledere dukkede nemlig op, og statsminister Mette Frederiksen, forsvarsminister Troels Lund Poulsen og udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen var derfor med til at præsentere reformen.
På pressemødet præsenterede de fire ministre flere initiativer, der blandt andet skal sikre, at flere kriminelle udlændinge udvises af Danmark, og at flere afviste asylansøgere og flygtninge frivilligt forlader landet.
Reformen lægger også op til, at den danske ambassade i Syrien genåbner.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Nu har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen meldt ud, hvornår det sker.
I en pressemeddelelse fra Udenrigsministeriet står der, at Det Udenrigspolitiske Nævn er blevet orienteret om, at ambassaden genåbner allerede i 2026, og at der vil blive udpeget en dansk ambassadør i Syrien. Et helt konkret tidspunkt for genåbningen fremgår dog ikke.
Ifølge Lars Løkke Rasmussen skal ambassaden styrke samarbejdet om “tvangsmæssige hjemsendelser”.
”Med genåbningen af ambassaden i Syrien kan vi bedre påvirke udviklingen i Syrien i en positiv retning. Vi har samtidig et ønske om at øge samarbejdet med den syriske transitionsregering om tvangsmæssige hjemsendelser. Det talte jeg med den syriske udenrigsminister om, da jeg besøgte Damaskus i november, og det får vi bedre mulighed for nu at levere på med en dansk ambassade i landet”, siger Lars Løkke Rasmussen.
Den danske ambassade i Syrien har været lukket for offentligheden siden 2012.
