Kvinde smider cigaretskod i naturen: Starter voldsom brand på ferieø

En georgisk kvinde sigtes for uagtsom brandstiftelse, efter at hun tilsyneladende ved et uheld antændte én af flere naturbrande, der de seneste dage har raseret den græske ferieø Chios.

Det skriver The Guardian.

Kvinden, der arbejder som husholderske på øen, har erkendt at have smidt et cigaretskod på jorden og derved antændt en brand, oplyser repræsentanter for brandvæsnet.

Branden brød ud søndag stort set samtidig med fire andre brande, og siden da er 400 kvadratkilometer brændt ned.

Husholdersken bliver stillet for en dommer ved et retsmøde torsdag.

Flere end 400 brandmænd har deltaget i brandslukningen siden søndag. Brandfolkene har fået hjælp af flere hundrede frivillige.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto

Brandene spredte sig hurtigt på grund af kraftig vind i området, og torsdag har brandvæsnet stadig ikke kontrol over dem.

Søndag blev hundredvis af asylansøgere evakueret fra et modtagelsescenter, som var inden for brandenes rækkevidde, og mandag måtte syv landsbyer på Chios evakueres.

Onsdag skrev nyhedsbureauet AFP, at naturbrandene var “faretruende tæt” på plantager med værdifulde mastikstræer. Træernes harpiks – mastiks – bruges til produktion af tyggegummi, alkoholiske drikkevarer og lægemidler.

Chios er særligt kendt for netop sin mastiksproduktion, og mastiks fra Chios er optaget på Unescos verdensarvsliste.

Det er torsdag uvist, om mastikstræerne er gået op i røg, ligesom det heller ikke står klart, hvorfor fem naturbrande brød ud stort set simultant søndag forskellige steder på øen.

Brandene hærger Chios samtidig med sommerens første hedebølge, hvor temperaturen de kommende dage ventes at ramme 40 grader.