Ifølge politiet blev en tilfældig mand først slået ihjel – derefter kørte gerningsmanden videre til et tilfældigt, yngre ægtepar i et hus og forsøgte at slå dem ihjel. Den mandlige del af ægteparret er en dansk forsanger. Nu tager sagen en ny drejning
‘Det var der, vi indså, hvad hans hensigter var – en tankeløs morder i en blodrus, og vi var de uheldige, der boede det forkerte sted på det forkerte tidspunkt.’
Sådan skrev forsangeren i bandet Lifesick Simon Skou Shoshan i et Facebook-opslag om et forfærdelig drabsforsøg på ham og hans kone i det unge ægtepars hjem.
De to gennemlevede en tidlig morgen et sandt mareridt, da de i første omgang troede, de havde fået besøg af en indbrudstyv.
Det var en morder.
‘Klokken 5:20 blev vi vækket af en, der bankede på vores dør. Et par minutter senere hørte vi nogen inde i naboens del af huset. Vi troede, det var et røveri, så jeg ringede til politiet og råbte for at skræmme dem væk. Fem sekunder senere stod vi ansigt til ansigt med en mand i balaclava, sort tøj, gummihandsker og med et koben,’ skrev forsangeren og fortsatte:
‘Jeg fik tæsk. Men da jeg troede, jeg var færdig med det, kom min kone skrigende med en af mine guitarer og smadrede ham i hovedet. Vi overmandede ham. Vi kæmpede et stykke tid, blødende på hinanden, indtil politiet ankom.
I første omgang troede ægteparret, at de var udsat for et fejlslagent hjemmerøveri – men siden blev gerningsmanden sigtet for at have dræbt en 58-årig mand få timer forinden nogle kilometer væk.
‘Men vi gjorde alt rigtigt i det rigtige øjeblik og overlevede. Alle de fysiske ar vil heles. Vi er i live, og vi vil gøre vores bedste for at overvinde. Vi har hele tiden et fantastisk hold af venner og familie omkring os. Jeg er stolt af min kone for at beskytte mig og vores familie. Vi skulle ikke være her i dag, men det er vi,’ skrev forsanger Simon Skou Shoshan om hændelsen.
Tirsdag er der nye oplysninger i den alvorlige sag, da den 33-årige drabs- og drabsforsøgssigtede vil udtale sig i sagen.
(Artiklen fortsætter under billederne)


Det er efter halvanden års tavshed, at den 33-årige mistænkte mand tirsdag for første gang var klar til at udtale sig i sagen.
Han er sigtet for den 25. november 2024 først at have slået den 58-årige mand ihjel på Mindevej i Mølholm ved Vejle.
Dernæst er han sigtet forsøgt at dræbe det yngre ægtepar – som Simon Skou Shoshan er den mandlige del af – på Svinholtvej i Vinding få kilometer derfra.
Tidligere har den 33-årige mistænkte via sin forsvarsadvokat nægtet sig skyldig, men han har ikke villet sige noget til hverken politiet eller retten.
Tirsdag var det i et såkaldt indenretligt forhør i Retten i Kolding, at den 33-årige mand indvilgede i at blive afhørt. Ved et indenretligt forhør gives forklaringen foran en dommer, og den skrives ned og sikres til retssagen.
Dørene var dog lukket i den cirka halvanden time, retsmødet varede, hvorfor det er hemmeligt, hvad og i hvilket omfang han har udtalt sig.
Men der er ikke længe til, at selve retssagen om drabet og drabsforsøget kommer for retten. Det vil ske inden for den næste måned, fortæller anklager Lone Hesselmark.
Hun venter også snart at rejse en tiltale.
“Det næste er, at der skal rejses tiltale,” siger hun til Ritzau.
Ifølge Vejle Amts Folkeblad og TV Syd, som var til stede, da retsmødet tirsdag blev indledt, stillede den drabssigtede to krav for at komme med sin forklaring.
Han ville have hænderne fri, og så ville han have lukkede døre, så pressen ikke kunne overvære afhøringen.
Begge dele blev opfyldt, og journalisterne blev sendt uden for døren.
Anklager Lone Hesselmark havde ligeledes bedt om lukkede døre af hensyn til, at vidner ikke skal kunne påvirkes.
Det var tidligt om morgenen 25. november 2024, at den dengang 32-årige mand blev anholdt hos Simon Skou Shoshan og hans kones landejendom på Svinholtvej i Vejle-forstaden Vinding.
Her havde han ifølge politiet forsøgt at slå dem begge ihjel.
Dagen efter blev han fremstillet i grundlovsforhør i retten og varetægtsfængslet.
To dage senere fandt politiet så den 58-årig mand død på en adresse på Mindevej i Mølholm i Vejle.
Han blev ifølge politiet dræbt af knivstik, og mistanken rettede sig mod den da 32-årige mand.
Han blev derfor sigtet for først at have slået den 58-årige ihjel og for dernæst at have kørt de få kilometer hen til ægteparret, som han også skal have forsøgt at dræbe.
Den drabsmistænkte har siden anholdelsen siddet varetægtsfængslet.
Ifølge Vejle Amts Folkeblad blev han i juni sidste år flyttet til Sikringen i Slagelse, som huser landets farligste psykisk syge personer.










