Kæmpe brand i militært område: Påvirker flere tusinde kvadratmeter

En brand i et militært område har nu raseret i mere end seks timer. Branden påvirker flere tusinde kvadratmeter

Tirsdag klokken 10.44 slog personalet ved et militært øvelsesterræn i Danmark alarm via 1-1-2, da der udbrød brand på stedet.

Her seks timer senere hærger branden stadig øvelsesterrænet, oplyser brandvæsenet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses en stor røgsølje med dele af branden

Branden foregår omkring øvelsesterrænet på Borriskrogvej i Borris, der ligger ved Skjern – og har ifølge indsatsleder ved brandvæsenet Anders Gjørret påvirket flere tusinde kvadratmeter natur.

Det siger han til lokalmediet TV Midtvest.

Røgen har tidligere kunne ses på 20 kilometers afstand, men kort efter klokken 16.00 lyder det:

“Branden er mere eller mindre under kontrol, men vi render stadig på et større areal og efterslukker,” forklarer Anders Gjørret indsatsleder hos Brand og Redning MidtVest til mediet.

Der er tale om et skydeterræn, som er meget tørt. Branden spreder sig hurtigt på grund af vindhastigheden er høj.

Branden har været svær at kontrollere, da den dækker et stort areal og ‘blusser op hist og pist,’ siger indsatslederen.

Der er endnu ikke nogen informationer i offentligheden om brandårsagen, men ifølge Forsvaret har der tirsdag skulle øves med blandt andet panserværnsvåben, lette våben samt signalammunition i området.

Der er ikke meldinger om tilskadekomne.

En ung kvinde er blevet voldtaget – det har resulteret i en større politiaktion i et boligområde, oplyser politiet nu