En kontrol fra Fødevarestyrelsen har afsløret, at tilbagekaldt modermælkserstatning fortsat stod på hylderne i en dagligvarebutik. Det udløser en bøde på 40.000 kroner og en sur smiley.
En kontrol fra Fødevarestyrelsen har endnu en gang afsløret, at tilbagekaldt modermælkserstatning blev solgt i en dansk dagligvarebutik.
Overtrædelsen koster virksomheden en bøde på 40.000 kroner samt en sur smiley.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Ifølge Fødevarestyrelsen blev produkterne fundet, selv om butikken havde fået besked om tilbagekaldelsen mere end tre uger tidligere.
Der var tale om to forskellige typer modermælkserstatning, som var tilbagekaldt på grund af risiko for giftstoffet cereulid.
Konkret drejer det sig om produkterne NAN EXPERTPRO Sensilac1, 800 gram og NAN PRO 1 Drikkeklar, 200 ml fra fødevareproducenten Nestlé.
Overtrædelsen er konstateret den 29. januar 2026 i en Rema 1000-butik i Nørre Asmindrup i Odsherred Kommune på det nordvestlige Sjælland.
Det er ikke første gang, at kæden har været i myndighedernes søgelys i forbindelse med de tilbagekaldte produkter. Tidligere har en butik i Kruså ligeledes haft varerne stående trods tilbagekaldelse.
I en skriftlig kommentar til Ekstra Bladet oplyser Rema 1000 via sin presseafdeling:
‘Det er meget beklageligt, at det er sket, og vi gennemgår vores procedurer for at se, om der er noget, vi kan gøre bedre for at reducere risikoen for at noget lignende skulle ske igen. Det var ikke solgt, for det stod på hylden, men skulle have været fjernet’.
Ifølge virksomheden var produkterne ikke blevet solgt, men stod fortsat på hylden ved kontrollen.
