Julekager tilbagekaldes efter klamt fund: ‘Man bør reagere omgående’

Fødevarestyrelsen advarer mod to juleprodukter, der kan indeholde plastikstykker. Forbrugere opfordres til at kassere varerne eller levere dem tilbage.

To populære julevarer trækkes nu tilbage fra markedet, efter at Fødevarestyrelsen har modtaget en orientering om risiko for plastikstykker i produkterne.

Det drejer sig om “Bagerens Vaniljekranse” og “Bagerens Småkagemix”, som begge er solgt gennem Salling Groups kæder Føtex og Bilka.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Foto: Fødevarestyrelsen

Ifølge Fødevarestyrelsen er risikoen knyttet til en specifik produktionsdato.

Myndigheden advarer derfor forbrugere, der har købt varerne, om at undlade at spise dem og i stedet kontakte butikken, hvor de er købt, eller kassere dem.

De tilbagekaldte produkter er solgt i Føtex og Bilka på Sjælland. Det fremgår af meddelelsen, at advarslen ikke gælder butikker uden for denne landsdel.

De berørte produkter omfatter “Bagerens Vaniljekranse” med et nettoindhold på 250 gram og EAN-kode 5712878130172, produceret den 3. november 2025.

Derudover tilbagekaldes “Bagerens Småkagemix i tinæske” med EAN-kode 5712878130189 og samme produktionsdato.

Fødevarestyrelsen understreger, at forbrugere, der ligger inde med produkterne, bør reagere omgående. Produkterne kan returneres i butikken, hvor de er købt, hvorefter kunden kan få pengene tilbage.

Træt af dårlige avocadoer? Nu har Coop fundet løsningen