Dramatiske scener kunne ses centralt i Aarhus, da to gerningsmænd tog flugten efter en voldsom hændelse. Nu beskriver et af ofrene, hvad der skete
Fredag vakte det stor opsigt, da en urforretning i Rosensgade i Aarhus C blev udsat for et spektakulæret millionrøveri.
I et interview med TV 2 Østjyllands taler ejeren af butikken nu ud.
Han blev kort efter at have åbnet forretningen fredag mødt af to kunder, der talte gebrokkent engelsk.
Da de ville have fremvist et ur, mærkede han pludselig noget koldt på sin hals.
“Jeg mærker pistolens kolde metal, da de presser den mod min hals og truer mig ud i baglokalet. De gør det rimeligt klart, hvad der skal ske. Derfor gør jeg heller ikke modstand,” siger butiksejer Magnus Kejser til TV 2 Østjylland.
Ude i baglokalet blev ham og hans kollega bagbundet, fikseret og låst inde, mens røveriet foregå.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Situationen slutter ifølge Magnus Kejser med, at han slår en rude ud i baglokalet, så han og kollegaen får held med at flygte fra stedet og alarmeret politiet via naboforretningen.
Lørdag fortæller Magnus Kejser, at den uhyggelige oplevelse stadig sidder i ham.
De to gerningsmænd, som udsatte ham for røveri, er stadig ikke fundet. Østjyllands Politi har siden efterlyst de to med fotos, mens en bil også blevet efterlyst lørdag.
Bilen er en hvid Renault Clio med schweiziske nummerplader. På nummerpladen står ZG 95537.
Hvis du har oplysninger i sagen, bedes du kontakte Østjyllands Politi på telefon 1-1-4.
