Selvom han snart fylder 73, har Jacob Haugaard ingen planer om at trække sig tilbage. Grøn Koncert blev faktisk hans redning, da han ikke passede ind andre steder.
Jacob Haugaard gik første gang på scenen som konferencier på Grøn Koncert i 1987 og for anden gang i 1990. Siden har han været en fast del af den grønne karavane.
Den 73-årige entertainer har altså snart været en del af Grøn Koncert i fire årtier, men trods de mange år på manegen har han ingen planer om at trække sig tilbage.
Og det er der en helt særlig årsag til.
Ifølge Jacob Haugaard fandt han nemlig langt om længe et sted, hvor han passer ind på arbejdsmarkedet.
Det siger han til Se og Hør.
“Jeg har egentlig planlagt at blive ved, indtil jeg dør,” siger han til mediet og fortsætter:
“Men altså, det ved man jo ikke. Indtil videre bliver jeg ved, jeg har ingen anelse om, hvad jeg ellers skulle lave. Det var det her, der reddede mig, jeg kunne ikke passe et almindeligt job, jeg passede ikke ind nogen steder”.
Grøn Koncert passede bedre til hans temperament, fordi han kunne drikke et par øl og få lov til at stå sent op, fortæller han videre.
Jacob Haugaard er dog kendt for langt mere end sin rolle som konferencier på Grøn Koncert.
I en årrække turnerede han således landet rundt sammen med Finn Nørbygaard i en ikonisk duo, hvor de underholdt publikum med humoristiske sketches og satiriske optrædener.
Han er desuden den eneste dansker, der siden Grundlovens revision i 1953 er blevet valgt ind i Folketinget uden støtte fra et politisk parti.
Ved valget i 1994 opnåede han 23.253 personlige stemmer i Århus Amtskreds – med løfter som ‘flere hvaler i Randers Fjord’, ‘ingen sex på lærerværelset’ og et løfte om at gøre Fregatten Jylland kampklar.