Israels ambassade i København er fredag efter landets angreb på Iran lukket for konsulære tjenester, oplyser ambassaden på Facebook.
– På grund af undtagelsestilstanden og på grund af den særlige sikkerhedssituation vil Israels ambassade være lukket i dag for konsulære tjenester, lyder det på ambassadens officielle Facebook-side, Israel i Danmark.
Lukningen gælder ikke kun ambassaden i København, men alle repræsentationen verden over, oplyser den israelske ambassade i Stockholm ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Det er ikke oplyst, hvor længe lukningen vil stå på.
Israel gennemførte natten til fredag et større angreb mod Iran. Angrebet var ifølge premierminister Benjamin Netanyahu rettet mod atomanlæg i landet.
Angrebet ramte ifølge ham i hjertet af Irans uranberigelsesprogram og atomvåbenprogram.
Operationen i Iran skulle skade Irans atominfrastruktur, fabrikker til ballistiske missiler og andre militære mål.
Iranske medier har rapporteret om eksplosioner ved det store iranske atomkraftværk i Natanz.
Derudover er der bekræftet angreb i hovedstaden, Teheran, og – ifølge mediet Al Jazeera – i Tabriz, Isfahan, Arak og Kermanshah.
Det iranske nyhedsbureau Tasnim har oplyst, at seks atomforskere skulle være dræbt under angrebet.
Til mediet Times of Israel har sikkerhedskilder oplyst, at angrebet har været under forberedelse gennem flere år, og at agenter fra den israelske spiontjeneste Mossad har opereret dybt inde i Iran.
Agenterne skulle angiveligt have etableret en dronebase nær hovedstaden, Teheran, hvorfra droner natten til fredag blev aktiveret.
Samtidig er køretøjer angiveligt blevet brugt til at fragte våbensystemer ind i Iran, som er blevet brugt til at sætte iranske luftforsvarssystemer ud af spil.
Fredag morgen sendte Iran i omegnen af 100 droner afsted mod Israel, men ifølge de israelske myndigheder havde israelske kampfly held til at skyde samtlige droner ned, inden de nåede landets grænser.