PRESSE-FOTOS.DK I UKRAINE: Butja-massakren i 2022 var en uhyggelig hændelse, der for alvor fik verdens øjne op for den brutale angrebskrig, som russerne fører i nabolandet Ukraine. Presse-fotos.dks udsendte befandt sig onsdag i den ukrainske by, der ligger få kilometer fra Kyiv. Her er en beretning fra stedet
På overfladen summer Butja i dag af liv.
Børn leger i gaderne, unge cykler gennem byen, og lokale voksne står og sælger ved små boder med frugt og grønt.
Men bag det umiddelbare mylder gemmer sig en virkelighed, der vidner om en brutal fortid og et folk, der nægter at lade sig knække.
Onsdag var Presse-fotos.dk til stede i den ukrainske by Butja, hvor det russiske militær i foråret 2022 stod bag en af de mest brutale massakrer i nyere europæisk historie.
Her blev hundredvis af civile fundet dræbt på åben gade, i kældre og i deres egne hjem – mange bagbundne med tydelige tegn på henrettelse og på koldblodige likvideringer.
I dag findes der en stor kontrast i Butja. Ødelæggelsen og opbygningen, siger Presse-fotos.dks udsendte.
“Der står et utal af smadret og udbombede huse tilbage i byen, der giver en ide om den brutale krigsvold, der er blevet begået. Det mest slående er, at bygningerne enten er ødelagte og fyldt med skudhuller eller helt nybyggede. Det vidner om, at ukrainerne har en stærk vilje til at genopbygge og komme videre trods ødelæggelserne – selv midt i krigen,” siger Presse-fotos.dks udsendte.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Militær tilstedeværelse ses stadig tydeligt i gadebilledet i Butja.
Selvom meget tyder på, at hverdagen er vendt tilbage for mange ukrainere midt i den rasende krig, mærker man hurtigt, at Butja stadig er præget af den voldsomhed, som stadig foregår i det østlige Ukraine.
Militære kontrolposter er opstillet ved mange af de større veje, og soldater bevæbnet med automatrifler står klar til at slå til ved den mindste afvigelse af normalbilledet.
Når man bevæger sig gennem Butjas gader virker det til, at der endnu er en fælles forståelse for, at det, der skete tilbage i 2022, ikke er glemt – og aldrig må blive det.
Videoer fra kampene i gaderne i krigens indledende faser og billeder af ødelagte militærkøretøjer i byens midte vises stadig på flere storskærme langs Butjas hovedvej.
Se billeder fra Butja her:






