“Han ligger inde i ambulance og råber og skriger,” siger Presse-fotos.dks udsendte. Senere er ambulancen med politieskorte i udrykning hastet fra tankstationen på Amager
Mandag omkring klokken 17.30 er Københavns Politi sammen med sundhedsfagligt personale talstærkt til stede omkring en Q8-tankstation på Amagerbrogade i den københavnske del af Amager.
Det bekræfter Presse-fotos.dks udsendte.
“Der er flere politibiler og to ambulancer. En mand ligger inde i ambulancen og råber og skriger,” siger Presse-fotos.dks udsendte.
Han tilføjer kort efter, at den ene ambulance er kørt fra stedet i høj fart med den mandlige patient.
Ambulancen har politieskorte mod hospitalet, lyder det.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Presse-fotos.dk har mandag aften i forbindelse med sagen på Q8-tanken været i kontakt med vagtchef ved Københavns Politi Jesper Frandsen, som bekræfter aktionen.
“Der er tale om nogle borgere, som har set en ukontaktbar mand sidde i sit køretøj på tankstationen,” siger vagtchefen.
“Man banker på ruden og får ham vækket – og han vågner op med en udadreagerende adfærd, der gør, at man er nødt til at tilkalde politiet.”
Da Københavns Politi ankommer til stedet får man i samarbejde med sundhedsreddere lagt manden ind i en ambulance.
“Meget tyder på, at han er påvirket af formentlig narkotika. Han er blevet kørt på akutmodtagelsen på Hvidovre Hospital, hvor han nu er blevet indlagt og får behandling for narkoindtag,” siger vagtchef Jesper Frandsen.
Han har ikke yderligere oplysninger på mandens tilstand, men han er indtil videre ikke sigtet for nogen overtrædelser.





