En 35-årig mand blev mandag aften stukket ned og fik stjålet sin bil under dramatiske omstændigheder
Ifølge oplysninger fra Midt- og Vestjyllands Politi blev manden omkring klokken 21.38 standset, mens han kørte i sin Mercedes. En grå Volkswagen ID.4 blokerede vejen, hvorefter tre mænd steg ud af bilen og overfaldt ham.
Manden blev stukket to gange i ryggen og en gang i maven, hvorefter gerningsmændene stjal hans Mercedes og flygtede fra stedet.
‘Hvad der er præcis motiv og årsag, ved vi ikke endnu,’ udtaler vagtchef Lars Even til TV Midtvest om hændelsen, der fandt sted i byen Hampen i Midtjylland.
Offeret blev efterfølgende kørt til sygehuset i Gødstrup, hvor han blev opereret. Hans tilstand er stabil, og han er uden for livsfare.
Politiet arbejder fortsat på at identificere og pågribe de tre gerningsmænd, som stadig er på fri fod.
Brødre finder storebror døende på parkeringsplads: – Han trækker ikke vejret!
