Hård kritik: “For mange mennesker er en kvart million mange penge”

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Hvad kan man få for en kvart million?

Mange ville nok hurtigt kunne finde på mange spændende ting at bruge pengene på.

Men det er i hvert fald en dårlig ide at sende politikere til folkemødet, mener Peter Kofod der er anden næstformand i regionsrådet syddanmark og politisk ordfører for Dansk Folkeparti i Folketinget.

Jeg synes, det er noget unødvendigt pjat, at regionen skulle bruge tid og ressourcer på Folkemødet. Det var også baggrunden for, at vi stemte nej, da regionsrådet og forretningsudvalget behandlede den her sag tidligere på året, fordi det simpelt hen ikke er vigtigt, siger han til tvsyd.dk.

Redionsrådet sendte nemlig i år 15 medarbejdere, politikere og embedsmænd, til Folkemødet på Bornholm.

Og denne deltagelse fra Region Syddanmark til Folkemødet løb op i intet mindre end 229.814 kroner.

Et beløb der bliver endnu større, da alle udgifter endnu ikke er indberettet. Beløbet svarer til, at det har kostet mindst 15.321 skattekroner per person at deltage ved Folkemødet, skriver tvsyd.dk.

Det blev tidligere dette år vedtaget at man ville sende op til 12 regionsrådsmedlemmer hvert år til Bronholm, og at de får betalt deres deltagelse ved Folkemødet.

Peter Kofod og Dansk Folkeparti stemte imod og han deltog derfor heller ikke som regionsrådsmedlem.

“Det er ikke nødvendigt, at regionen eller regionspolitikere deltager, så vi synes, det var et godt eksempel på det, der kunne skæres væk i det offentlige”, siger Peter Kofod til tvSyd.

Dansk Folkepartispolitikeren mener heller ikke at man kan dække sig ind under at man møder folket der.

“Det er jeg helt uenig i. Folkemødet har i min bog ikke særligt meget med med folket at gøre. Det er en boble, en fest, som den politiske boble holder for sig selv. Selvfølgelig skal partierne være der, men jeg synes ikke, det er vigtigt, at der er en stor delegation af regionsrådsmedlemmer fra Syddanmark.”

tvSyd har bedt regionsrådsformand Bo Libergren om at svare på kritikken. Han siger blandt andet følgende:

– Jeg må jeg sige, at det er svært at gøre værdien af deltagelsen i Folkemødet op i kroner og øre. For os handler det om at sikre, at regionsrådsmedlemmerne får ny viden, nye perspektiver og mulighed for at gå i dialog med de mange mennesker, der arbejder med eller er berørt af de områder, regionen har ansvar for, siger han og tilføjer:

– På Folkemødet kan man deltage i debatter, blive udfordret på sine synspunkter og få indblik i forskellige perspektiver. Den viden og de erfaringer tager regionsrådsmedlemmerne med sig hjem og bruger i det videre politiske arbejde. Vi er samtidig opmærksomme på, at deltagelsen skal stå mål med udgifterne, og derfor arbejder vi løbende på at holde omkostningerne så lave som muligt, siger Bo Libergren.

Annonce
Annonce
Annonce