GOG buldrer videre

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Trods nogle lidt slappe perioder defensivt diskede GOG op med en solid indsats og slog Fredericia.

Uden specielt store problemer tog GOG lørdag sin femte sejr ud af seks mulige i den nye sæson i mændenes håndboldliga.

Hjemme i Svendborg vandt fynboerne uden at sprudle 32-28 over Fredericia Håndboldklub.

Dermed har GOG fortsat kun smidt et point siden sommerferien og fører ligaen side om side med Ribe-Esbjerg HH, som også har fået en rigtig god sæsonstart.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Fredericia har vekslet mellem sejr og nederlag i de første seks kampe, og lørdag var gæsterne hæmmet af, at der ganske enkelt ikke var nok spillere, der ramte niveau.

Svenske Adam Ljungquist var i store dele af kampen en enmandshær, mens flere af kollegerne gik på halve chancer og gjorde det alt for nemt for GOG-defensiven.

GOG vekslede i offensiven flittigt mellem seks mod seks og syv mod seks, og tålmodigt angrebsspil sørgede for, at chancerne blev store. Samtidig var Kevin Møller varm i målet og stod med en redningsprocent på næsten 40.

Fra anden halvlegs begyndelse åd Fredericia sig lidt ind på GOG, men det fik træner Kasper Christensen sat en stopper for med en skideballe i en timeout, hvor han udtrykte sin utilfredshed med de defensive tilbageløb.

Spillerne lyttede og satte prop i, inden anden halvleg endte som en tovtrækning, hvor gæsterne aldrig kom rigtig tæt på, mens GOG heller ikke for alvor kunne slå det afgørende hul.

Derfor blev det aldrig rigtig intenst.

På Midtsjælland tabte TMS Ringsted med 28-32 til Mors-Thy Håndbold.

Annonce
Annonce
Annonce