Alle motorvejsspor er i forbindelse med et færdselsuheld blevet afspærret. Trafikal kaos og forsinkelser rammer bilister i aftentrafikken. Der er op til en times forlænget rejsetid
Et hav af bilister må torsdag aften væbne sig med tålmodighed og slå koldt vand i blodet, efter et færdselsuheld på en travl motorvejsstrækning har skabt store forsinkelser.
Flere køretøjer er ifølge Vejdirektoratet involveret i færdselsuheldet, som har resulteret i, at alle spor er blevet nedlukket.
‘Uheld, motorvejen spærret. Forventet rejsetid op til 60 minutter’ lyder det på Vejdirektoratets trafikkort.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Færdselsuheldet er sket på E20 Fynske Motorvej i vestgående retning mellem <46> Nyborg V og Rønninge
Vejdirektoratet oplyser, at bilister klokken 20.35 møder køen allerede kort efter Storebæltsbroen. Det betyder, at køen i skrivende stund strækker sig omkring seks til otte kilometer.
Politi-, brand- og øvrigt redningsmandskab er ankommet til stedet. Senere oplyser Vejdirektoratet, at et spor er blevet åbnet.
Køen er klokken 20.35 dog stadig tiltagende.
‘Kø, Forlænget rejsetid: 30-60 min., UheldNormal trafik forventes i løbet af aftenen,’ oplyser Vejdirektoratet.
Læs Philip Wesths breve fra fængslet: ‘Jeg håber ikke, jeg har fucket op’


