Forventer russiske ‘angreb’ i Danmark under kommende valg

PET, FE og styrelse ser kun en lav risiko for, at Rusland påvirker valget den 18. november – men det forventes, at der vil foretages såkaldte angreb mod institutioner. Politiets Efterretningstjeneste, Forsvarets Efterretningtjeneste og Styrelsen for Samfundssikkerhed fortæller her, hvad du skal være forberedt – og opmærksom på

Det er sandsynligt, at danske hjemmesider vil blive angrebet af pro-russiske hackergrupper i forbindelse med valget 18. november.

Det konkluderer tre myndigheder fredag i en vurdering af truslen mod kommunal- og regionsrådsvalget.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto

Samtidig lyder det dog, at truslen fra russisk påvirkning og sabotage er lav.

Løbende retter hackergrupper såkaldte dDoS-angreb mod hjemmesider i forbindelse med valg i Europa, og angrebene “understøtter Ruslands interesser”, skriver PET, FE og Styrelsen for Samfundssikkerhed.

dDoS-angreb sker ved at overbelaste hjemmesider på grund af en voldsom datatrafik. Der er risiko for, at de bliver lagt ned og gøres utilgængelige.

Også sidste år skete der et angreb af den type i Danmark. Indenrigs- og Sundhedsministeriets hjemmeside for valget til Europa-Parlamentet blev ramt 9. juni 2024.

Det kan få en forstyrrende effekt, hvis cyberangreb rammer it-systemer, men “angrebene vil dog ikke kunne påvirke valgets gennemførsel eller resultat”, hedder det.

Angrebene kan dog få en anden effekt: De kan skabe usikkerhed og “føre til mistillid til, at myndighederne kan håndtere situationen”.

Som nævnt betegner myndighederne risikoen for sabotage som lav.

Det skyldes blandt andet, at Rusland indtil videre har afholdt sig fra den slags mod politiske arrangementer og valgsteder i andre europæiske lande.

Der er heller ikke god grund til at frygte, at der ved valget 18. november vil ske mere påvirkning end ellers fra Rusland og Kina.

Men i vurderingen diskuterer myndighederne også muligheden for, at Rusland alligevel vil forsøge at påvirke valget.

Det kan ske ved at skabe “polariserende debatter og splittelse” for eksempel i relation til situationen i Gaza. Resultatet kan i givet fald føre til, at kandidater og valgmøder udsættes for chikane, mener de tre myndigheder.

Robinson Ekspeditionen 2025 løber i disse dage over danskernes TV-skærme – og det vækker som altid stor opsigt. Men hvad er egentlig ekspeditionens hemmeligheder? Ekstra Bladet har været i kontakt med deltagerne Andreas Holm og Katrine Soon, som deler sjove, spøjse og overraskende informationer fra bag kulisserne her.