FDM med vigtig opfordring til ALLE Tesla-ejere

Interesseorganisationen FDM oplever væsentlige problemer i nyere Tesla-modeller og opfordrer til syn.

Problemer med slør i rattet og hjulophæng viser sig ved nyere modeller fra elbilproducenten Tesla.

Det skriver bilisternes interesseorganisation, FDM, i en pressemeddelelse, hvor organisationen opfordrer Tesla-ejere til at få elbilen tjekket af en uvildig, mens garantien stadig gælder.

Konkret er der tale om Tesla-modellerne 3 og Y.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Tidligere på året lød det fra FDM, at knap hver fjerde af de Tesla Model 3 årgang 2020, som sidste år var til syn dumpede blandt andet på grund af slør i vigtige dele.

– Slør i hjulophæng og styretøj er noget, vi normalt først ser på ældre biler, som har kørt mange kilometer. Men med de to Tesla-modeller er der tale om nyere biler, siger Lone Otto, der er områdechef i FDM’s tekniske rådgivning.

Hun tilføjer, at det er for tidligt, at der allerede opstår væsentligt slør.

– Når der er grund til bekymring, skyldes det, at det er komponenter, der har betydning for sikkerheden, og derfor dumper vi dem til syn, lyder det videre fra hende i pressemeddelelsen.

FDM oplyser i meddelelsen, at Tesla ikke anerkender, at sløret skulle være et problem.

/ritzau/

Derfor har “Klovn”-komikeren Casper Christensen allerede valgt et nyt navn til sig selv – og det er langt fra ét, de fleste vælger.