FCM leverede både mangelfuldt presspil og dårligt forsvarsspil, erkender Mike Tullberg.
En suveræn præstation uden blundere.
Det efterspurgte FC Midtjyllands cheftræner, Mike Tullberg, før returkampen mod irske Bohemians i Conference League i Herning.
Men han fik ikke som håbet. Midtjyderne leverede i stedet mangelfuldt presspil i første halvleg og dårligt forsvarsspil i anden halvleg, erkender Tullberg efter 3-2-sejren over irerne.
(Artiklen fortsætter under billedet)

– Men i den her periode handler det for os om at vinde vores fodboldkampe, og det gjorde vi. Og så synes jeg også, jeg bliver klogere på nogle ting.
– Andre ting vidste jeg godt, og der er en naturlig forklaring, siger Tullberg med henvisning til blandt andet udskiftninger i spillertruppen og fravær på grund af skader og karantæner.
En af de ting, han også vidste på forhånd, var, at den kroatiske stopperprofil Martin Erlic har set bedre dage, efter at han var med Kroatien til VM og derefter ikke fik meget af FCM’s opstart med.
Erlic fik tidligere på sommeren rødt kort mod Besiktas i Europa League-kvalifikationen og var torsdag heldig med at slippe med gult kort, da han nedlagde en irsk angriber, der ellers havde haft frit løb mod mål.
– Jeg har ikke set den igen. Men vi kan i hvert fald konstatere, at det ikke så særlig godt ud for Martin. Han satte sig i en meget dum situation. Han skulle jo bare blive bagved modspilleren. Jeg ved ikke, hvorfor han prøvede at komme på forsiden, siger Tullberg.
FCM-træneren erkender også, at Abdou Aziz Ndiaye nok var heldig med at slippe for sit andet gule kort. Den unge senegaleser fik chancen som højre wingback og fik et gult kort for en aggressiv aktion.
Siden samlede han bolden op med hænderne, da han mod forventning ikke fik et frispark. Han slap for marchordre, men blev kort efter pillet ud af Tullberg.
– Han er Guds gave til os. En sød dreng, der bare vil det så gerne. Jeg har brugt tid på at snakke med ham om, at han skal skrue lidt ned for aggressiviteten.
– Han er lidt en rå diamant med en masse fysik og hurtighed, men der er også en masse ting, han skal lære. Blandt andet, at man ikke tager bolden op i hænderne, hvis man ikke er sikker på, der er fløjtet, siger Tullberg.
Bohemians-træner Alan Reynolds lignede et par gange en tordensky på sidelinjen, men var efter kampen faldet lidt ned.
Dog ikke mere, end at han bemærkede, at FCM i første halvleg var meget heldig med, at Bohemians fik underkendt en potentiel 1-0-scoring for et meget tyndt frispark.
– Det var en forfærdelig beslutning. Helt forfærdelig.
– Der var intet irsk held i dag. Vi er en lille klub, og dommerne behandlede os som en lille klub, synes jeg, siger Reynolds.
– Vi ved, der er masser af kvalitet i deres hold, og de er et niveau over os, men jeg er skuffet over de to kampe, for jeg føler, vi kunne have overrasket nogen, siger Bohemians-chefen efter det samlede 2-5-nederlag.
