Fangrupperinger til stede: Masseslagsmål hærger Roskilde Festival

Roskilde Festival har som regel været kendt for liv og glade dage. En uge med godt humør og få negative historier, som for eksempel slagsmål.

I år lader det dog til, at være en smule anderledes.

Festivalen er næsten kun lige startet, men allerede mandag aften blev festivalen hærget af flere masseslagsmål. Klokken 20.45 var den gal første gang.

Blot en time senere have politiet rykket ud til Roskilde Festival hele tre gange, da der havde udspillet sig særdeles voldsomme scener på campingområdet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto

Det hele startede med en anmeldelse om et slagsmål mellem fodboldsfans. Der er ifølge Ritzaus oplysninger tale om tilhængere af Brøndby og FC København.

‘Flere patruljer kom frem til stedet, hvor der var mange personer samlet, men ingen ønskede at anmelde noget,’ skriver Midt- og Vestsjællands Politi i døgnrapporten fra Roskilde Festival om anmeldelsen af masseslagsmålet på campingområdet, der kom klokken 20.45.

Politiets ankomst hjalp dog ikke synderligt meget. Kort tid efter var der problemer igen. Denne gang gik det noget mere voldsomt for sig.

Her var 20-30 personer kommet i slagsmål, og igen skulle der være tale om fodboldfans.

Fire helt unge mænd havde været udsat for vold, da politiets patrulje atter havde indfundet sig.

‘De forurettede var blevet tildelt slag med flasker, aluminiumsstænger samt fået sprøjtet peberspray i ansigtet,’ skriver Midt- og Vestsjællands Politi.

Et af ofrene for volden valgte at anmelde episoden til politiet.

Betjentene opfordrede ham til at tage på skadestuen, idet han havde pådraget sig behandlingskrævende skader.

Kun lidt over en time efter første anmeldelse fik politiet endnu en. Igen var der tale om nogle utilpassede individer, som lavede masseslagsmål i campingområdet.

‘Anmelderen oplyste, at der blandt andet blev slået med campingstole og en trillebør,’ skriver Midt- og Vestsjællands Politi.

Omkring 10-20 personer skulle denne gang have været involveret, men da politiet ankom, stak flere personer af fra stedet, før betjentene kunne nå at få fat i dem.

En 18-årig mand berettede om sine skader, da han efter eget udsagn blev overfaldet fordi han holder med et bestemt fodboldhold.

Det har med andre ord været en voldsom start på dette års festival.