Frem til januar var beskæftigelsen på det danske arbejdsmarked steget 17 måneder i træk, men i februar blev stimen brudt.
Her faldt antallet af lønmodtagere med 1100 personer. Det viser en ny opgørelse fra Danmarks Statistik.
Dermed var der 3.078.500 personer med et lønmodtagerjob i årets anden måned.
Jesper Grunnet-Lauridsen, der er arbejdsmarkedsøkonom hos 3F, skriver i en kommentar, at faldet i høj grad skyldes medicinalselskabet Novo Nordisk.
(Artiklen fortsætter under billedet)

“Antallet af ansatte hos Novo faldt med knap 2000 personer i februar,” lyder det.
En del af forklaringen skal også findes hos de vejrudsatte erhverv, hvor aktiviteten var dæmpet på grund af kulden.
Derfor peger det også i retning af, at der er tale om et midlertidigt udsving og ikke en decideret opbremsning i økonomien, mener han.
Til gengæld har krigen i Mellemøsten og de højere energipriser været med til at skabe usikkerhed på det robuste arbejdsmarked i Danmark.
Den høje oliepris kan bremse jobvæksten herhjemme, vurderer Erik Bjørsted, der er cheføkonom hos Dansk Metal.
“Der er dog fortsat godt gang i jobmarkedet med mange ledige stillinger,” skriver han i en kommentar.
“Samtidig er dansk økonomi robust over for selv store olieprischok, og selv med en oliepris, der er 60 procent højere, end man regnede med inden krigen, vil der fortsat være en lille jobfremgang.”
Danske virksomheder er ifølge Erik Bjørsted mindre afhængige af energi end nogle af konkurrenterne.
“Det gør, at vi ikke bliver ramt lige så hårdt, når energipriserne stiger,” lyder det videre.
Samme konklusion kommer 3F’s arbejdsmarkedsøkonom Jesper Grunnet-Lauridsen frem til.
“Erfaringen viser, at det danske arbejdsmarked er robust. Derfor forventer vi fortsat fremgang i 2026, dog i et lidt roligere tempo,” vurderer han.