Efter massefyringer i Novo: Staten griber ind

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Et tocifret millionbeløb sendes til seks kommuner og skal hjælpe tidligere Novo Nordisk-medarbejdere i job igen.

Det blev kaldt en historisk fyringsrunde, da Novo Nordisk sidste år opsagde omkring 5.000 medarbejdere i Danmark.

Et dyk i omkostningerne fik konsekvenser, som tusindvis af danskere måtte tage på egen kappe.

Nu lysner det dog en smule for nogle af de tidligere ansatte.

Omkring 1.400 tidligere Novo Nordisk-medarbejdere kan se frem til en hjælpende hånd fra kommunen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Foto: Illustrationsfoto

“Vi har som samfund altid et ansvar for at hjælpe ledige med at finde et job, men her står vi i en helt særlig situation, hvor mange mister arbejdet på én gang,” lyder det fra beskæftigelsesminister Kaare Dybvad i en pressemeddelelse fra Beskæftigelsesministeriet.

De afskedigede medarbejdere kan nu få ekstra hjælp til at komme videre i arbejdslivet.

Seks kommuner modtager nemlig samlet 13,3 millioner kroner fra Beskæftigelsesministeriet til “opkvalificering og intensiv hjælp” med henblik på at få de tidligere Novo-ansatte i arbejde igen.

“Med puljen får kommunerne nu mulighed for at gøre en ekstra indsats i lokalområder, hvor det ellers kan være svært at hjælpe så mange samtidigt i job på det lokale arbejdsmarked. Jeg håber, at den ekstra indsats kan være med til at få mange af de opsagte tilbage i job hurtigst muligt,” siger Kaare Dybvad.

Det er kommunerne Gladsaxe, Ballerup, Hillerød, Gentofte, Lyngby-Taarbæk og Kalundborg, der til sammen modtager de 13,3 millioner kroner.

Pengene kommer fra Beskæftigelsesministeriets varslingspulje.

Se også
Kommune køber kunst med afføring: Kan nu ses på udstilling

Annonce
Annonce
Annonce