Dykkere i vandet og flere udrykningskøretøjer ankommet til havn

Lørdag morgen er adskillige udrykningskøretøjer til stede ved en havn, hvor en person skulle være kommet i knibe.

“Personen råber og skriger.”

Sådan lyder det lørdag morgen fra Presse-fotos.dk’s udsendte, der er til stede ved den havn, hvor adskillige udrykningskøretøjer er ankommet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses nogle af udrykningskøretøjerne på stedet – du kan se flere billeder nederst i artiklen.

Fra stedet er der indløbet en melding om en drukneulykke, hvorfor både politi, ambulance og beredskab er til stede på Færgevej i Helsingør.

Billeder fra stedet viser, at man har sendt flere dykkere i vandet, der svømmer rundt nær en færge og en mole.

Ifølge vores udsendte skulle personen ligge i vandet under molen og nægte at komme med op.

Det er dog endnu ikke bekræftet fra officielt hold.

Derfor har Presse-fotos.dk konktaktet Nordsjællands Politi, det har dog endnu ikke været muligt at komme i kontakt med politikredsen.

Vi følger dog sagen og opdaterer, hvis ny information kommer frem.

Opdatering:

Til TV 2 Kosmopol oplyser vagtchefen ved Nordsjællands Politi, at manden i vandet bestemt ikke ønskede at komme op fra vandet.

Han blev dog til sidst reddet op i en båd.

Ingen kom noget til i forbindelse med hændelsen.

Natten til lørdag rykkede både politi og brandvæsen ud, efter en melding om en brand i en etageejendom.